No 2021.gada 1.janvāra detalizētāk jānorāda saturs sūtījumiem uz trešajām valstīm

07.12.2020

No 2021.gada 1.janvāra detalizētāk jānorāda saturs sūtījumiem uz trešajām valstīm

No 2021.gada 1.janvāra pasta sūtījumiem uz trešajām valstīm – ārpus Eiropas Savienības – būs jānorāda detalizētāks sūtījuma saturs. To nosaka svarīgākās starptautiskās pasta organizācijas Pasaules pasta savienības (Universal Postal Union – UPU) jaunie standarti ar mērķi paātrināt maksimāli izsmeļošu sūtījumu datu un muitai nepieciešamās informācijas apmaiņu starp valstīm. Klientiem iespējams sūtījumus noformēt un satura informāciju aizpildīt gan tradicionālā veidā – pasta nodaļā, gan arī Latvijas Pasta pašapkalpošanās vietnē https://new.manspasts.lv/, kas ļauj sūtījumus noformēt ātrāk un arī izdevīgāk.

Jau patlaban, noformējot pasta sūtījumus uz ārvalstīm, to pavaddokumentos nosūtītāji norāda informāciju par sūtījuma saturu – precēm, kas tajā ievietotas, un sūtījuma svaru. Taču atbilstoši Pasaules pasta savienības jaunajiem standartiem, kas iekļauti Pasaules pasta konvencijā (Universal Postal Convention), no nākamā gada 1.janvāra sūtījuma saturam, adresējot preces uz trešajām valstīm – ārpus Eiropas Savienības –, jābūt maksimāli detalizētam. Jaunā kārtība saistīta ar pasta sūtījumu datu un muitai vajadzīgās informācijas apriti starp valstīm, kas ļaus galamērķa valstī ātrāk apstrādāt sūtījumus un veikt muitas formalitātes. Tajā pašā laikā sūtījuma satura nepilnīga vai pat maldinoša informācija var kavēt sūtījumu piegādi. 

Uz trešajām valstīm adresētajiem sūtījumiem būs maksimāli detalizēti jānorāda tajos ietverto preču apraksts: kāda prece tiek sūtīta, cik vienību ir konkrētajai precei, kāds ir katras preču grupas svars, vērtība un sūtījuma kopējais svars. Klientam, norādot sūtījuma saturu, būtu jāizvairās no vispārinājumiem, piemēram, apģērbs vai dāvanas, tā vietā norādot precīzu preci: teiksim, kokvilnas T-krekls, vilnas zeķes, sporta apavi, koka rotaļlietas, šokolādes konfektes u.tml. 

Ja klients bieži sūta sūtījumus no Latvijas uz trešajām valstīm, ērtāk un izdevīgāk sūtījumus ir noformēt nevis pasta nodaļā, bet Latvijas Pasta pašapkalpošanās vietnē https://new.manspasts.lv/. Datus par sūtītāju un saņēmēju, ja sūtījumi regulāri tiek adresēti vieniem un tiem pašiem adresātiem, var saglabāt Manspasts.lv lietotāja profilā – nav nepieciešams tos ievadīt katru reizi no jauna. 

Pašapkalpošanās elektroniskā sistēma pati piemēros konkrēta sūtījuma noformēšanai atbilstošo veidlapu un pieprasīs tai nepieciešamo informāciju. Ja sūtījums satur daudz preču, sūtījuma satura lauks pašapkalpošanās vietnē nav ierobežots un tajā ērti iespējams uzskaitīt visus priekšmetus, kas būs grūtāk nelielajā papīra veidlapas laukumā, nododot sūtījumu pasta nodaļā. Noformēt sūtījumus Manspasts.lv ir arī izdevīgāk, šādiem sūtījumiem ierakstīšanas un apdrošināšanas maksa samazināsies līdz gandrīz 30%, un īpaši izdevīgi tas ir gadījumos, kad klients sūta vairāk reģistrētu sūtījumu. 

Konstatējot neatbilstošus sūtījuma datus, attiecīgajā saņēmējvalstī var palēnināties muitas formalitāšu veikšana, sūtījums var tikt aizturēts un pārbaudīts vai pat konfiscēts no muitas iestāžu puses. Jāņem vērā, ka nekorekta informācija var traucēt arī atbilstošas kompensācijas saņemšanu reģistrēta sūtījuma bojājuma vai pazušanas gadījumā – piemēram, ja mobilā tālruņa vietā būs norādīta šokolādes tāfelīte, kompensējamā summa būs zemāka.

Atgādinām, ka no 2021.gada 1.janvāra, līdz ar izstāšanās no Eiropas Savienības pārejas perioda beigām, arī Lielbritānija ietilps trešo valstu sarakstā un arī uz šo valsti adresētajiem sūtījumiem attieksies maksimāli detalizētas satura informācijas prasība.

Paredzams, ka jaunā sistēma uzlabos preču apriti starp valstīm pasta sūtījumos,  jo nodrošinās pārrobežu sūtījumu satura elektronisku datu apriti starp pasta pakalpojumu sniedzējiem pirms sūtījumu ievešanas galamērķa valstī. 

Pasaules pasta savienība ir galvenā pasta pakalpojumu sniedzēju sadarbības organizācija – tā apvieno 192 dalībvalstis, izstrādā starptautiskā pasta apmaiņas noteikumus un sniedz ieteikumus vēstuļu, paku un finanšu pakalpojumu apjoma palielināšanai, kā arī klientu apkalpošanas kvalitātes uzlabošanai. Latviju Pasaules pasta savienībā uzņēma 1921.gada 1.oktobrī un atjaunoja 1992.gada 17.jūnijā.

Sūtījumu apraksta paraugi aplūkojami te .

 


Par VAS Latvijas Pasts
Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā ap 3200 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām Kantar TNS, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju Kantar TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.

 


Sīkākai informācijai:
Gundega Vārpa | Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja
E-pasts: pr@pasts.lv; gundega.varpa@pasts.lv
twitter.com/latvijas_pasts | facebook.com/latvijas.pasts | instagram.com/latvijas_pasts