Latvijas Pasts papildina pastmarku sēriju Latvijas Dabas muzeja unikālie eksponāti un izdod jaunu pastmarku Aberatīvie putni

17.02.2016

Latvijas Pasts papildina pastmarku sēriju Latvijas Dabas muzeja unikālie eksponāti un izdod jaunu pastmarku Aberatīvie putni

Papildinot pastmarku sēriju Latvijas Dabas muzeja unikālie eksponāti, Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku Aberatīvie putni. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana notiks 2016. gada 19. februārī no plkst.10.00 līdz 17.00 Latvijas Dabas muzeja telpās, Krišjāņa Barona ielā 4, Rīgā. Savukārt plkst.11.00 paredzēts arī svinīgs pastmarkas prezentācijas pasākums ar Latvijas Pasta un Latvijas Dabas muzeja pārstāvju dalību, kā arī iespēja muzeja speciālista pavadībā aplūkot pastmarkā attēloto eksponātu – aberatīvu rubeņa Tetrao tetrix eksemplāru. 

Unikālajai muzeja kolekcijai Aberatīvie putni veltītā pastmarka izdota 100 000 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas nominālvērtība ir 1,71 € un tā atbilst ierakstītas A klases vēstules nosūtīšanai uz jebkuru no Eiropas Savienības valstīm. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1 500 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas un aploksnes autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

Svinīgajā pastmarkas prezentācijas pasākumā muzeja telpās uzrunu teiks Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs un Latvijas Dabas muzeja direktore Skaidrīte Ruskule. Prezentācijas noslēgumā ikvienam interesentam būs iespēja noklausīties īsu stāstu par aberatīvajiem putniem, kā arī klātienē aplūkot aberatīvo putnu kolekcijas krājuma eksponātus.

19.gs. beigās vācu ornitologs un taksidermists Teodors Lorencs apmeklējot Pēterburgas un Maskavas tirgus, kur mednieki piegādāja vistveidīgos putnus no Sibīrijas un citiem Krievijas novadiem, izveidoja unikālu savvaļas aberatīvo un hibrīdo vistveidīgo putnu kolekcijas. Daļēji albīnais rubeņa (Tetrao tetrix) izbāznis ir viens no 169 Latvijas Dabas muzeja kolekcijas priekšmetiem. Tā kā aberatīvi īpatņi dabā sastopami ārkārtīgi reti, šāda veida kolekcijas ir vēl tikai Valsts Darvina muzejā Krievijā un Bonnas dabas muzejā Vācijā. Latvijas Dabas muzeja vecākais ornitologs Dmitrijs Boiko zina stāstīt, ka pēdējo 20 gadu laikā Latvijas teritorijā nav manīts neviens aberatīvais vistveidīgais putns.

Pastmarku sērijā Latvijas Dabas muzeja unikālie eksponāti šis ir otrais pastmarkas izdevums. Pirmā pastmarka tika izdota 2015. gadā, kad klajā nāca Latvijas Dabas muzeja unikālā paleontoloģiskā krājuma eksponātam – bruņzivij – veltīta pastmarka.   

Jauno pastmarku un aploksni Aberatīvie putni iespējams aplūkot šeit.

Nākamo filatēlijas jaunumu plānots izdot 4. martā.

 

Papildus informācijai:
Vineta Danielsone
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: +371 67608504
Mob.: +371 26722585
E-pasts: vineta.danielsone@pasts.lv 
twitter.com/latvijas_pasts; facebook.com/latvijas.pasts