Nacionālajā teātrī – speciālā zīmogošana izcilās aktrises Elzas Radziņas simtgades aploksnei

06.02.2017

Nacionālajā teātrī – speciālā zīmogošana izcilās aktrises Elzas Radziņas simtgades aploksnei

Par godu 20.gadsimta izcilās latviešu teātra un kino aktrises Elzas Radziņas simtgadei Latvijas Pasts izdod īpašu aploksni – tās speciālā zīmogošana notiks 2017.gada 10.februārī Latvijas Nacionālajā teātrī, Kronvalda bulvārī 2, Rīgā, no plkst.10 līdz 18. 

Aploksne Elzai Radziņai 100 izdota 1000 eksemplāru tirāžā, un tās dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Uz aploksnes attēlots E.Radziņas portrets, kā arī teātra un kino mākslas simboli, norādot uz aktrises ciešo saistību ar abām minētajām mākslas jomām. Par jaunās aploksnes zīmogošanas vietu izvēlēts Nacionālais teātris, jo aktrise, kas spēlēto lomu dēļ nereti dēvēta par skatuves karalieni, tajā strādāja kopš 1954.gada. 

E.Radziņa (1917.gada 10.februāris–2005.gada 18.augusts) dzimusi Ukrainas pilsētā Harkovā, bet 1921.gadā kopā ar ģimeni pārcēlās uz Jelgavu, kur 1936.gadā pabeidza Jelgavas Hercoga Pētera ģimnāziju un piedalījās Jelgavas latviešu teātra izrādē Skroderdienas Silmačos. No 1954.gada E.Radziņa pastāvīgi strādāja tagadējā Latvijas Nacionālajā teātrī. 

Par aktrises izcilākajām lomām teātrī kļuva titulloma izrādē Filumēna Marturāno (1958, Alfreda Jaunušāna režija) un Stellas Kempbelas loma Mīļajā melī (1962, Žaņa Katlapa režija), kur sākās viņas ilggadējā sadarbība ar citu Latvijas teātra un kino leģendu aktieri Kārli Sebri. 

Pasaules slavu E.Radziņa ieguva ar Hamleta mātes Ģertrūdes lomu bijušās PSRS režisora Grigorija Kozinceva filmā Hamlets (1964), kas bija nominēta Zelta Globusa balvai kā 1966.gada labākā ārzemju filma. Pirmā lielā kino loma Rīgas kinostudijā E.Radziņai bija Horsta madāma Leonīda Leimaņa filmā Purva bridējs (1966). Kopumā E.Radziņai bijuši vairāki desmiti visdažādāko kinolomu. 

E.Radziņa apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, saņēmusi Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu, Latvijas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu par mūža ieguldījumu, bijusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekle un Jelgavas Goda pilsone.

E.Radziņai veltīto aploksni iespējams aplūkot šeit

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 2017.gada 17.februārī. 


Par VAS Latvijas Pasts
 

Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā vairāk nekā 4200 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām TNS Latvia, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.


Papildu informācija:
Gundega Vārpa
Ārējo komunikāciju vadītāja
Tālr.: +371 67608505
E-pasts: pr@pasts.lv; gundega.varpa@pasts.lv
twitter.com/latvijas_pasts
facebook.com/latvijas.pasts