Latvijas Pasts izdod divas jaunas pastmarkas sērijā Latvijas putni – ar 2020.gada putnu zivju dzenīti un mežirbi

16.06.2020

Latvijas Pasts izdod divas jaunas pastmarkas sērijā Latvijas putni – ar 2020.gada putnu zivju dzenīti un mežirbi
Latvijas Pasts 2020.gada 19.jūnijā izdod divas jaunas pastmarkas, papildinot sēriju Latvijas putni. Uz vienas no pastmarkām attēlots Latvijas Ornitoloģijas biedrības izvēlētais 2020.gada putns zivju dzenītis, bet uz otras – visā Latvijā sastopamā mežirbe. Jaunās pastmarkas sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Interesentus par pirmās dienas zīmogošanas iespējām aicinām rakstīt uz e-pasta adresi: filatelija@pasts.lv.
 
Pastmarka, uz kuras attēlots zivju dzenītis, izdota 100 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir € 2,14, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu uz valstīm, kas atrodas 2.zonā. Savukārt mežirbei veltīto pastmarku tirāža sasniedz 50 000 eksemplāru, nominālvērtība – € 1,27, un ar to var nosūtīt vēstuļu korespondenci svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu Latvijas teritorijā. Papildus pastmarkām izdotas arī divas aploksnes ar abu putnu attēliem, katra no tām – 1000 eksemplāru tirāžā. Pastmarku un aplokšņu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. 
 
Latvijas Ornitoloģijas biedrība zivju dzenīti (Alcedo atthis) ir atzinusi par 2020.gada putnu, lai iegūtu vairāk informācijas par šīs sugas pārstāvju izplatību Latvijas teritorijā. Zivju dzenītis ir viens no krāšņākajiem Latvijas putniem – spārni un galvas virsa tumši zilganzaļi ar gaišākiem lāsumiem, mugura gaiši metāliski zila, vēderpuse oranža, bet pazodē un uz kakla balti laukumi. Dzenīti parasti var sastapt pie ūdeņiem ar stāviem krastiem, kur tas ikdienā pārtiek no nelielām zivīm, kas tiek noķertas ūdenī ar melno un masīvo knābi. 
 
Uz otras pastmarkas redzamā mežirbe (Tetrastes bonasia) ir sastopama visā Latvijas teritorijā – tās apdzīvo jauktus skujkoku un lapu koku mežus. Mežirbes ir nometnieces – tās ne tikai nedodas uz siltajām zemēm, bet nemēdz arī tālu klejot. Šo putnu ķermenis ir drukns, kakls relatīvi īss, galva neliela, aste īsa, spārni noapaļoti un īsi, kas nozīmē, ka tie nav piemēroti ilgam lidojumam. Mežirbes apspalvojuma krāsa ir maskējoša – pelēcīgi rūsganbrūna ar baltiem un melniem spalvu galiem.
 
Tā kā drošības prasību dēļ patlaban atcelti publiskie pasākumi, tajā skaitā pastmarku pirmās dienas zīmogošana pasta nodaļās, pastmarku kolekcionāri un filatēlijas interesenti par pastmarku zīmogošanas iespējām aicināti sazināties ar Latvijas Pasta Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamentu, rakstot uz e-pasta adresi: filatelija@pasts.lv
 
Pastmarku sērija Latvijas putni tiek izdota kopš 2010.gada, un tā regulāri tiek papildināta ar divām jaunām pastmarkām vienlaikus. Visas Putnu sērijā izdotās pastmarkas var aplūkot šeit.
 
Jaunās pastmarkas un aploksni iespējams aplūkot te
 
Nākamais filatēlijas izdevums plānots 3.jūlijā.
 
 
 
Par VAS Latvijas Pasts
Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā vairāk nekā 3400 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām Kantar TNS, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju Kantar TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.
 
 
 
Sīkākai informācijai:
Vineta Danielsone | Vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
E-pasts: pr@pasts.lv, vineta.danielsone@pasts.lv 
twitter.com/latvijas_pasts | facebook.com/latvijas.pasts | instagram.com/latvijas_pasts