Latvijas putnu sērijas pastmarkas šogad ar 2022.gada putnu svīri un vārnu dzimtas putnu – žagatu

05.07.2022

Latvijas putnu sērijas pastmarkas šogad ar 2022.gada putnu svīri un vārnu dzimtas putnu – žagatu

Latvijas Pasts 2022.gada 8.jūlijā izdod divas jaunas pastmarkas, papildinot vienu no vispopulārākajām pastmarku sērijām – Latvijas putni. Uz vienas no pastmarkām attēlots Latvijas Ornitoloģijas biedrības izvēlētais 2022.gada putns svīre, bet uz otras pastmarkas redzams vārnu dzimtas putns – žagata. Jaunās pastmarkas sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Pastmarku pirmās dienas zīmogošana paredzēta 8.jūlijā pasta centrā Sakta Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst.9 līdz 18. 

Pastmarka, uz kuras attēlota svīre, izdota 100 000 eksemplāru tirāžā. Tās nominālvērtība ir € 1,20, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Žagatai veltītās pastmarkas nominālvērtība ir € 1,47, un ar to var nosūtīt vēstuļu korespondenci svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu Latvijas teritorijā, bet tirāža sasniedz 100 000 eksemplāru. Papildus pastmarkām izdotas arī divas aploksnes ar abu putnu attēliem, katra no tām – 800 eksemplāru tirāžā. Pastmarku un aplokšņu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

Svīre (Apus apus) ir neliels putns, kura ķermeņa garums ir no 16 līdz 18 centimetru. Tikpat gari ir arī putna spārni, kas lidojuma laikā ir sirpjveidīgi izliekti, bet sakļautā veidā mazliet pārsniedz astes garumu. Kakls īss, galva plakana, knābis īss un plats, mute plata. Ļoti attīstīta un spēcīga plecu un krūšu daļa. Apspalvojuma krāsa svīrei ir brūnmelna vai brūnpelēka, gaišāka pie rīkles – arī spalvu gali ir gaišāki. Latvijas Ornitoloģijas biedrība svīri atzinusi par 2022.gada putnu: tā kā galvenā dzīvotne ir cilvēku apdzīvotās vietas – pilsētas un ciemi –, ornitologi aicina sabiedrību mācīties sadzīvot ar putniem, kas izvēlējušies cilvēka mājokli arī par savējo.

Žagata (Pica pica) ir vidēja auguma vārnu dzimtas (Corvidae) putns. Tās ķermeņa garums ir no 40 līdz 51 centimetram, pieaugušiem putniem no kopējā ķermeņa garuma vairāk nekā 50% veido aste. Spārnu platums ir no 52 līdz 62 centimetriem, bet svars no 200 līdz 250 gramu. Tēviņi ir nedaudz lielāki par mātītēm. Tās galva, kakls, mugura un krūtis ir melnas ar zaļganvioletu metālisku spīdumu, bet vēdera un plecu apspalvojums ir spoži baltā krāsā. Žagata ir sastopama visā Eiropā un lielā daļā Āzijas, kā arī Ziemeļāfrikas rietumos. Latvijā žagata ir parasta ligzdotāja un nometniece, labprāt apmetas apdzīvotās vietās vai to tuvumā, kā arī lielās pilsētās. 

Latvijas putnu jaunākas pastmarkas un aploksnes iespējams apskatīt te.

Pastmarku sērija Latvijas putni tiek izdota kopš 2010.gada, un tā regulāri tiek papildināta ar divām jaunām pastmarkām vienlaikus. Visas Putnu sērijā izdotās pastmarkas var aplūkot šeit.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 28.jūlijā.

 

Par VAS Latvijas Pasts
Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā ap 3000 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām Kantar TNS, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju Kantar TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.

 


Sīkākai informācijai:
Vineta Kļaviņa | Vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
E-pasts: pr@pasts.lv, vineta.klavina@pasts.lv 
twitter.com/latvijas_pasts | facebook.com/latvijas.pasts | instagram.com/latvijas_pasts