Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu velta pastmarku retajai un aizsargājamai zivju sugai repsim

07.03.2023

Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu velta pastmarku retajai un aizsargājamai zivju sugai repsim

Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu izdevis jaunu pastmarku un aploksni, uz kuras redzama reti sastopama un apdraudēta zivs – repsis jeb seļava. Jauno pastmarku sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 10.martā Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 41/43, Rīgā, no plkst.9 līdz 18.

Jaunās pastmarkas nominālvērtība ir 1,52 eiro, un tā paredzēta 4. un 6.grupas valstu  sūtījumu apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu, savukārt pastmarkas tirāža sasniedz 50 000 eksemplāru. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 500 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas un aploksnes dizaina autors ir mākslinieks Edgars Folks.

Repsis jeb seļava (Coregonus albula) ir 7–23 centimetrus gara, aukstumu mīloša un skābekļa prasīga Latvijā ierobežoti izmantojama un īpaši aizsargājama augstvērtīga lašveidīgo kārtas zivju suga, kas iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas 3.kategorijā. Vidzemē un Kurzemē šo zivi sauc par repsi, bet Latgalē, Sēlijā, Lietuvā un Polijā – par seļavu.

Repsis Latvijā ir sastopams samērā lielos un dziļos, pārsvarā tīros ezeros. Pēdējo simt gadu laikā repsis Latvijā kopumā konstatēts 64 ezeros, savukārt mūsdienās sastopams tikai 18 ezeros. Pārējos ezeros repsis ir izzudis ūdeņu piesārņojuma dēļ, kā rezultātā ezeru dziļajos slāņos samazinās vai izzūd skābeklis.

Jauno pastmarku un aploksni Repsis iespējams aplūkot šeit.
 
Nākamais filatēlijas izdevums plānots 31.martā.

 

Par VAS Latvijas Pasts
Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu un izvērstu āra un iekštelpu pakomātu tīklu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, pakomātu, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā ap 3000 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām Kantar TNS, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju Kantar TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.

 


Sīkākai informācijai:
Vineta Kļaviņa | Vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
E-pasts: pr@pasts.lv, vineta.klavina@pasts.lv 

Latvijas Pasta sociālo mediju profili:
TwitterFacebookInstagramLinkedin